Ciekawostki ze średniowiecza

Czy w średniowieczu działo się coś ciekawego? Wielu uczniów miałoby tu poważne wątpliwości. Tysiącletnia epoka historyczna to dla nich głównie niekończący się ciąg dat, mnóstwo niestosowanych już terminów, a także postaci, których wpływu na dzisiejszy świat zupełnie nie dostrzegają. Wojciech Drewniak w swojej najnowszej książce Historia bez cenzury 4 udowadnia, że w średniowieczu naprawdę sporo się działo. W przeciwieństwie do autorów podręczników szkolnych, autor skupia się na ciekawostkach. Opisuje wydarzenia i postaci, które mają szansę zainteresować współczesnego odbiorę. I w ten sposób przybliża historię nawet tym, którzy w latach swojej młodości za nią nie przepadali. 

Niejednorodne średniowiecze

Wikingowie i Krzyżacy, powstanie Państwa Polskiego oraz problemy, z jakimi mierzyli się pierwsi królowie. To tylko kilka tematów, poruszanych w książce Historia bez cenzury 4. Średniowiecze bez trzymanki opisuje codzienne życie w zupełnie odmiennych czasach. Autor przedstawia losy postaci dobrze znanych w Polsce, ale także nawiązuje do bohaterów cenionych w innych krajach. Wojciech Drewniak dał się poznać, jako osoba mówiąca o historii językiem przystępnym współczesnym czytelnikom i widzom. Nie inaczej jest w jego najnowszej książce. Została napisana w sposób ciekawy, a nawet poruszający. Przedstawia średniowiecze, jako czas wypełniony:

– aspiracjami,

– ścierającymi się poglądami,

– walką o władzę, ale także kształtowaniem się przełomowych idei.

Lektura Historii bez cenzury 4 udowadnia, że w średniowiecze jest epoką tyleż niejednorodną, co ważną i godną zapamiętania. Bez względu na to, czy w szkole lubiło się historię, czy raczej jej unikało, warto sięgnąć po tę książkę. Jak sugeruje tytuł, wydarzenia w niej opisane nie zostały ocenzurowane. Co za tym idzie, jest ciekawiej niż w szkole.

Kolejna już Historia bez cenzury

To już czwarta odsłona książkowej wersji Historii bez cenzury. Po przedstawieniu sylwetek największych historycznych twardzieli, pochodzących jakże by inaczej z Polski, po wycieczce po frontach II wojny światowej przyszedł czas na tytułowe średniowiecze bez trzymanki. Fani serii powinni być zadowoleni, zwłaszcza że Wojciech Drewniak nadal jest w świetnej formie. I wydaje się mieć jeszcze sporo do opowiedzenia. Pisze w stylu dobrze znanym z jego programów, jest niekwestionowanym liderem wśród popularyzatorów historii, a po jego najnowszą książkę warto sięgnąć głównie dlatego, że jest ciekawa. Przyjemnie spędza się z nią czas. Po zakończonej lekturze ma się poczucie faktycznego wzbogacenia swojej wiedzy. Będzie więcej tematów do rozmowy, uda się też zabłysnąć w towarzystwie.